اخبار اقتصادی

آغاز جدی بررسی دستمزد ۹۹ کارگران در جلسه امروز شورای عالی کار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، دویست و هشتاد و هفتمین جلسه شورای عالی کار ساعت ۱۶ عصر امروز با حضور نمایندگان دولت،کارگری و کارفرمایی در سالن اجتماعات وزارت کار برگزار می شود.

در دستور کار این جلسه بررسی اصلاح آیین نامه انجمن های صنفی، ارائه گزارش های جلسه کمیته مزد، بررسی رأی شماره ۳۶۶ دیوان عدالت اداری در خصوص مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر موارد است.

یکی از پیش بینی ها این است که از امروز بررسی دستمزد ۹۹ وارد مرحله جدیدی شود، یعنی مذاکرات به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.

محمدرضا تاجیک، عضو کمیته مزد شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه بعد از ۱۰ بهمن‌ مرکز آمار اطلاعات نرخ تورم را به روزرسانی می‌کند، گفت: سبد معیشت کارگران بر اساس تورم منتهی به دی ماه تعیین  و محاسبه می شود و  به شورای عالی کار ارائه خواهد شد. در بررسی هزینه‌های سبد معیشت یک خانوار کارگری، حداقل هزینه‌ها را در نظر گرفته ایم.

وی اظهار داشت: شورای عالی کار هر ساله موظف است حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم و هزینه‌های زندگی تعیین می‌کند تا براساس سطح معیشت کارگران بتوان مزدی متناسب به آنها پرداخت کرد. بسیاری از کارگران اکنون تنها نیمی از دستمزد واقعی خود را دریافت می‌کنند و تا زمانی که حداقل دستمزدها اصلاح نشود نمی‌توان درباره ساری و جاری شدن مزد منطقه‌ای و صنایع سخن گفت.

نماینده مجمع عالی کارگران در شورای عالی کار  عنوان کرد:‌ سبد معیشت سال گذشته ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان محاسبه شد اما حقوق کارگران با حق مسکن و خواربار کمتر از نیمی از آن است. این به معنای آن است که بسیاری  از کارگران تنها کمتر از نصف سبد معیشت خود را دریافت می‌کنند.

انتهای  پیام/

www.tehranstar.com