اخبار اقتصادی

آذربایجان از کاهش بیشتر تولید اوپک و متحدانش حمایت می‌کند

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزیر نفت آذربایجان گفت اگر کاهش تولید اوپک و متحدانش برای متعادل کردن تقاضا لازم باشد، این کشور شوروی سابق احتمالاً از آن حمایت می کند. تقاضای نفت به خاطر ترس از شیوع ویروس کرونا در چین کاهش یافته است.

یک کمیته فنی که به سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه مشاوره می‌دهد، پیشنهاد داده ۶۰۰ هزار بشکه دیگر در روز از تولید این گروه کم شود.

 پرویز شهبازوف گفت:« آذربایجان احتمالاً از این اقدام حمایت می کند». آذربایجان عضو اوپک نیست ولی بخشی از گروه اوپک و متحدانش موسوم به اوپک+ است که به طور غیر رسمی در ۲۰۱۶ تشکیل شد.

 گرچه آذربایجان سهم زیادی از کاهش تولید اوپک و متحدانش ندارد، موضع آن بر تصمیم روسیه تاثیر می گذارد چون اعضای غیر اوپک این ائتلاف معمولاً تصمیم واحدی میگیرند. مسکو هنوز با کاهش بیشتر تولید موافقت نکرده است.

 تولیدکنندگان ائتلاف اوپک و متحدانش قرار است نشستی در وین در پنجم و ششم مارس برگزار کنند، البته ممکن است این نشست زودتر از این تاریخ برگزار شود . همه چیز بستگی دارد به نحوه تاثیر گذاری شیوع ویروس کرونا بر قیمت نفت در روزهای آینده. قیمت نفت برنت در روز جمعه به زیر ۵۵ دلار در هر بشکه رسید.

 شهبازوف گفت به نظر او تاثیر ویروس کرونا موقتی است و بازار بیش از حد عکس العمل نشان داده است.

 وی گفت:« در این مرحله، تاثیر ویروس کرونا موقتی است و من هیچ تهدید جهانی نمیبینم ولی شاید لازم باشد تولید نفت بیش از این کاهش یابد. ما می توانیم در صورت لزوم زودتر از ماه مارس دیدار داشته باشیم ولی فعلاً چنین نیازی حس نمی شود».

 به گفته شهبازوف، تولید نفت آذربایجان در ماه گذشته ۷۷۰ هزار بشکه در روز بود که طبق سهمیه آن از قرارداد کاهش تولید اوپک است.

وی گفت بودجه آذربایجان روی قیمت ۵۵ دلار در هر بشکه بسته شده ولی می‌تواند موقتاً در مقابل نفت ۴۰ دلاری دوام بیاورد.

 باکو که قرار است صادرات گاز خود را به اروپا آغاز کند، قراردادهایی هم با عربستان و امارات برای توسعه انرژی تجدیدپذیر بسته است.

 انتهای پیام/۱

www.tehranstar.com