اخبار اقتصادی

آبادانی مناطق محروم با ۳۴ هزار پروژه عمرانی برکت

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به گفته مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، این بنیاد بیش از ۳۴ هزار و ۴۲۴ پروژه عمرانی و زیربنایی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد.
امیرحسین مدنی افزود: بنیاد برکت برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۲۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی نموده و تخصیص داده است.
مدیرعامل بنیاد برکت اظهار داشت: ۳۴ هزار و ۴۲۴ پروژه عمرانی و زیربنایی مذکور شامل ۱۷۰۰ مدرسه، ۱۱۶۰ مسجد و مراکز فرهنگی و مذهبی، ۳۱۴ خانه عالم، ۲۸ حوزه علمیه، ۳۰ هزار واحد مسکن محرومین، ۲۲۵ بیمارستان و مرکز جامع سلامت و ۸۱۵ پروژه زیربنایی دیگر شامل آب‌رسانی، ساخت راه و جاده، برق‌رسانی، مرمت قنوات و … می شود.
مدنی میزان اعتبار تخصیص داده شده برای ساخت مدارس برکت، مساجد و مراکز فرهنگی، مسکن محرومین، پروژه های زیربنایی، و ساخت و تکمیل بیمارستان و مراکز و خانه های بهداشت را به ترتیب ۸ هزار و ۹۸۰ ، یک‌هزار و ۴۴۰، یک‌هزار و ۴۰، ۴ هزار و ۲۴۰ و ۷ هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
وی با اشاره به ساخت ۱۷۰۰ مدرسه برکت با ۹۵۴۰ کلاس درس در مناطق محروم کشور عنوان کرد: این مدارس در ۲۶۰۰ روستای محروم ۳۱ استان کشور در دست ساخت است که از این تعداد، ۱۲۴۵ مدرسه به بهره‌برداری رسیده و ۲۰۰ هزار دانش آموز در آنها مشغول به تحصیل شده‌اند.
مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: این بنیاد همچنین نسبت به ساخت ۱۱۶۰ مسجد، حسینیه، مصلی و دارالقرآن در ۲۲۵۰ روستای کشور متعهد است که از این تعداد، ۸۴۰ پروژه را به بهره‌برداری رسانده و مابقی را در دست احداث دارد.
مدنی افزود: بنیاد برکت ساخت ۳۱۴ خانه عالم و احداث، تجهیز و تکمیل ۲۸ حوزه علمیه را نیز در دستور کار دارد که تا به امروز ۲۰۰ خانه عالم و ۲۳ حوزه علمیه را به پایان رسانده است.
وی درباره پروژه‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت در حوزه بهداشت و درمان نیز توضیح داد: ساخت ۲۲۵ طرح را در این حوزه در دست اقدام داریم. بنیاد برکت در ساخت و تکمیل ۱۰ بیمارستان در سراسر کشور مشارکت داشته که از این تعداد، ۸ بیمارستان آغاز به کار کرده است.
مدیرعامل بنیاد برکت گفت: این بنیاد در حال ساخت ۴ مرکز تخصصی درمان سرطان با ظرفیت ۵۶۰ تخت و بیمارستان بین‌المللی۷۴۰ تختخوابی برکت است. همچنین از ۲۱۰ مرکز جامعه سلامت و خانه بهداشت، ۱۴۰ مرکز در ۶۰۰ منطقه محروم و روستایی کشور افتتاح شده است.
مدنی با اشاره به ساخت ۳۰ هزار واحد مسکن محرومین توسط بنیاد برکت با حجم سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۴۰ میلیارد ریال بیان کرد: تا به امروز ۱۱ هزار واحد تکمیل و در اختیار نیازمندان قرار داده شده است.
به گفته وی، بنیاد برکت همچنین ۸۱۵ پروژه عمرانی و زیربنایی دیگر را در حوزه‌هایی نظیر آب‌رسانی، احداث جاده و پل، برق‌رسانی، راه‌سازی، مرمت قنوات و … در ۲ هزار روستای محروم کشور در دست اقدام دارد یا به بهره‌برداری رسانده است.
مدیرعامل بنیاد برکت با تأکید بر این‌که تمام ۳۱ استان کشور تحت پوشش طرح‌های عمرانی و زیربنایی این بنیاد قرار دارند، خاطرنشان کرد: هر چند بنیاد برکت با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات و سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) مبنی بر محرومیت‌زدایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محروم و کمتر توسعه یافته از طریق ایجاد فرصت‌های کسب و کار، عمده فعالیت‌ها و اقدامات خود را بر اشتغال‌زایی در این مناطق متمرکز کرده است اما به اجرای طرح‌های عمرانی و زیربنایی در مناطق روستایی و محروم نیز توجه ویژه دارد.

انتهای پیام/

www.tehranstar.com